Regulamin Prosektorium
Regulamin
Prosektorium Chełmskiego Domu Pogrzebowego
Wydawanie zwłok osobom uprawnionym do ich pochowania następuje za pokwitowaniem i odbywa się w godzinach pracy prosektorium CHDP w dni powszednie: od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 15.00 oraz soboty od 9.00 do 12.00. W szczególnych przypadkach godziny odbioru zwłok mogą ulec zmianie.
W celu obowiązkowej identyfikacji zwłok osób zmarłych, pobrania karty zgonu oraz ustalenia terminu odbioru zwłok prosimy o osobiste wstawienie się osób uprawnionych do pochowania .
Przez osoby uprawnione, o których mowa w ust. 1 rozumie się osoby wymienione w art. 10 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U.11.118.687 j.t.), tj.:
- pozostały małżonek,
- krewni zstępni,
- krewni wstępni,
- krewni boczni do 4-go stopnia pokrewieństwa,
- powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia,
- osoba, która do tego dobrowolnie się zobowiązuje,
- właściwy organ wojskowy w myśl przepisów wojskowych, w stosunku do osób wojskowych zmarłych w czynnej służbie wojskowej,
- organy państwowe, instytucje i organizacje społeczne w stosunku do osób zasłużonych wobec Państwa i społeczeństwa,
- osoby uprawnione na podstawie decyzji o przekazaniu zwłok do celów naukowych,
- upoważniony pracownik gminy właściwej ze względu na miejsce zgonu w stosunku do zwłok niepochowanych przez osoby, o których mowa wpkt 1-9.
Zwłoki wydawane są osobom uprawnionym w stanie zapewniającym zachowanie godności należnej osobie zmarłej i następuje wyłącznie w trumnie lub specjalistycznej kapsule do przewozu zmarłych.
Chełmski Dom Pogrzebowy prowadzi w imieniu Prokuratury Okręgowej w Lublinie księgę przyjęć i odbioru zwłok i egzekwuje wpisy do tej księgi.
W celu odbioru zwłok osoby uprawnione do pochowania obowiązane są dostarczyć:
- pisemną zgodę Prokuratury na pochowanie zwłok,
- zidentyfikować zwłoki. W uzasadnionych przypadkach CHDP może odstąpić od ww. obowiązku.
Osoba uprawniona do pochowania zwłok może upoważnić inną osobę bądź firmę do odbioru przedstawiając stosowne pełnomocnictwo (upoważnienie), sporządzone w formie pisemnej oraz zawierające: datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, imię i nazwisko, adres oraz numery i serie dokumentu potwierdzającego tożsamość upoważnionego oraz czytelny podpis mocodawcy.
Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 marca 2014 r.